Generell fastetid før undersøkelse/operasjon er 6 timer.
Barnet må ikke spise, tygge tyggegummi, suge på drops/pastill etter midnatt dagen før undersøkelsen eller operasjonen.
Barnet kan og bør drikke saft eller vann, inntil 2 timer før møtetidspunktet. NB: Ikke drikk juice med fruktkjøtt eller drikke laget av melk. Heller ingen form for røyk/snus.
Det er viktig at barnet møter nydusjet/badet og i rene klær. Kontaktlinser, smykker, ringer, øredobber, piercing eller neglelakk må fjernes før undersøkelsen/operasjonen.
Dersom barnet bruker medisiner eller inhalasjoner, skal disse tas med til sykehuset. Dere får beskjed om hvilke faste medisiner barnet skal ta.

- Da jeg kom til avdelingen, ville doktoren vite om jeg hadde løse tenner, var forkjølt eller nettopp hadde vært syk. Hun lyttet til meg og hørte på hjertet mitt. Sykepleieren spurte hvor mye jeg veide. Da veide jeg meg på sykehuset, siden det var lenge siden jeg hadde gjort det hjemme.

Du kan godt ta med et kosedyr eller noe å leke med! Jeg hadde med Lola.
Bedøvelseskrem/-plaster
Du får beskjed om du skal ha på bedøvelseskrem eller -plaster på barnet. Det er fordi barnet skal få en venekanyle. Det er et lite plastrør som blir lagt inn i en blodåre.
Kremen eller plasteret skal settes på barnets hånd og innsiden av albuen, helst på en synlig blodåre. Dette skal gjøres rett før dere reiser til sykehuset på operasjonsdagen.
Bedøvelseskrem/-plaster kjøpes reseptfritt på apoteket.

- Jeg har fått to bedøvelsesplaster: Et på hånda og et på innsiden av albuen.

- Bedøvelsesplasteret gjør at det ikke var så vondt å få denne på hånda. Gjennom den skal jeg få medisin.