We recommend that you upgrade to the latest version of your browser.

Kurs for forskere

Det gjennomføres en rekke kurs i regi av Klinisk forskningsavdeling ved UNN. Vi har et regionalt ansvar å tilby forskerkurs i hele regionen.

​Det gjennomføres en rekke kurs i regi av Klinisk forskningsavdeling ved UNN. Vi har et regionalt ansvar å tilby forskerkurs i hele regionen.

Nedenfor finner du lenke til vår kurskatalog som inneholder informasjon om våre kurs og samarbeidspartnere.

Vinter / vår 2025

Formålet med datahåndtering i kliniske studier er å opparbeide en studiedatabase og sikre at denne inneholder data som er identiske med innsamlede data fra kildedokumenter (f.eks. pasientjournal). Databasen skal være av god kvalitet, data skal være sporbare og den skal gjenspeile protokollen. Videre skal personvernhensyn og IT-sikkerhet ivaretas i alle ledd av datahåndteringen. 

Målgruppen for dette kurset er forskere og studiepersonell som deltar i, eller planlegger kliniske studier og ønsker en innføring i datahåndtering og hvilke regulatoriske krav som gjelder for ulike typer studier.  

Kurset avholdes ved minimum 8 deltakere. Kurset er gratis. 

Kurset går på Teams, varighet kl. 9:00 - 11:00

Lenke til påmelding

For mer informasjon, kontakt: 

Klinisk forskningsavdeling via e-post vidar.anderssen@unn.no 

Bruk av kvalitative data og metoder får stadig større plass og anerkjennelse i medisinsk og helsefaglig forskning, og etterspørselen etter kunnskap som ikke lar seg tallfeste er økende. Hensikten med dette kurset er å gi en introduksjon til bruk av kvalitative data og metoder (elementært nivå). Kurset omfatter vesentlige og grunnleggende spørsmål om hva som kjennetegner kvalitativ forskning, samt ulike problemstillinger knyttet til innsamling og analyse av kvalitative data. Ingen spesielle forkunnskaper kreves. 

PROGRAM 

Del 1: 12.15-13.00 

  • Velkommen - deltakere presenterer seg 
  • Hva er kvalitativ forskning, og hvorfor velger vi det? 
  • Epistemologiske grunnforutsetninger 
  • Likheter og forskjeller - kvalitative og kvantitative data og metoder  
  • Valg av data og metoder i kvalitativ forskning 

Del 2: 13.15-14.00 

  • Elementer til en forskningsprotokoll for kvalitative prosjekter 
  • Utvalg av informanter 
  • Innsamling av kvalitative data 

Del 3: 14.15-15.45 (pause midtveis) 

  • Analyse av kvalitative data ved hjelp av tematiske og narrative metoder 
  • Oppsummering, diskusjon (og utdeling av kursbevis?) 

 

Maks antall deltakere er 20. Kurset er gratis. 

Lenke til påmeldingsskjema: her, påmeldingsfrist er innen 31.03.2025 

For mer informasjon, kontakt: 

Klinisk forskningsavdeling via e-post klinisk.forskningsavdeling@unn.no. 

Tilgjengelige nettkurs eller andre digitale kurs

I tråd med Helse- og omsorgsdepartementet sin handlingsplan for kliniske studier fra 2021, har NorCRIN (Norwegian Clinical Trial Infrastructure Network: et forskningsstøtte-samarbeid mellom de 6 universitetssykehusene i Norge) utviklet et kurs i studiesykepleie. Kurset ønsker å bidra til kompetanseheving som ledd i målsetningen om kvalitativ og kvantitativ økning i utprøvingsaktivitet.  

Hovedmålgruppen for opplæringen er sykepleiere som ønsker å bidra til behandlingsforskning integrert i en klinisk avdeling eller ved en forskningspost. Det er en fordel for utbytte av kurset at du har noe erfaring med å jobbe i kliniske forskningsprosjekter, men ikke et krav. 

Datoene for kurset er onsdag 26.mars kl 11:20-14:45 og onsdag 7.mai 13:00-15:30. Det blir en kombinasjon av fysisk oppmøte innenfor hvert enkelt helseforetak og digital gjennomføring for de som ikke har mulighet for fysisk oppmøte. Mellom kursdagene er det lagt opp til selvstudium (e-læring, litteraturstudier og hjemmeoppgave). 

Totalt omfang er beregnet til ca. 25 timer for de som har erfaring, mens uerfarne må beregne mer tid. Onsdag 26.mars og onsdag 7. mai vil det være mulig å møte fysisk v/Forskningsposten UNN Tromsø. Møterom meldes kursdeltaker før oppstart.  

Kursavgift er kr. 1000,- og reisekostnader må dekkes hvis du ønsker komme til Tromsø. Sjekk med din leder for refusjon av kursavgift og ev. reisekostnader. 

Frist for påmelding er 7.mars. Benytt gjerne denne lenken for påmelding. 

https://www.norcrin.no/nasjonalt-kurs-i-studiesykepleie/ 

Hvis du lurer på noe ikke nøl med å ta kontakt. 

Annika Gustafsson
Studiesykepleier v/Forskningsposten UNN Tromsø
Telefon 77 79 88 80 eller 77 62 69 09 

Universitetsbiblioteket, UiT Norges arktiske universitet tilbyr UNN ansatte et åpent og gratis digitalt introduksjonskurs i referanseverktøyet EndNote.

Kurset er nyttig for forskere, stipendiater, studenter og andre som har bruk for et referanseverktøy i jobben. Kurset passer for dem som ikke har brukt EndNote tidligere eller for dem som har behov for repetisjon.

Kurs for PC og Mac:
https://uit.no/ub/kurs/sub?p_document_id=741254

Helse Vest RHF har laget et e-læringskurs for brukermedvirkning i helseforskning. Kurset retter seg mot både brukere og forskere. Kurset bygger på veilederen for brukermedvirkning i helseforskning i spesialisthelsetjenesten.
Kurset gir:

  • en innføring i hva brukermedvirkning i helseforskning er
  • praktiske tips for å etablere et godt og fruktbart samarbeid mellom bruker og forsker

Lenke til kurset:
https://kursbygger.ihelse.net/?startcourseid=12

Det er for øyeblikket ikke planlagt GCP kurs ved UNN, men du kan delta digitalt (og stedlig) gjennom andre NorCRIN-partnere. Det gir anledning til å delta på det GCP kurset som tidsmessig passer best, uansett hvor i landet man bor. Se oversikt over kursdatoer på NorCRIN sine nettsider. Her finnesogså lenke til e-læringskurs som passer best som oppfriskningskurs dersom man har ordinært GCP kurs fra tidligere.

https://www.norcrin.no/gcp-kurs-i-regi-av-norcrin-partnere/

Presentasjonene fra Klinisk forskningsavdeling sitt kurs i protokoll- og søknadsskriving den 28. mars 2019 er tilgjengelig via streaming på Intranettet.
Kurset omhandler bl.a.:

  • Søknad- og protokoll skriving
  • Statistisk analyseplan og styrkeberegning,
  • Kvalitative prosjekter
  • Brukermedvirkning
  • Budsjettering,
  • Tilbud fra Klinisk forskningsavdeling

https://intranett.helsenord.no/fagog-forskning-felles/forskning-oginnovasjon-felles/forskning-oginnovasjon-i-unn-unn/kurs/

Alle kursene annonseres i tillegg fortløpende som enkeltkurs med mer informasjon, program og lenke til påmelding. Kursene vil tilrettelegges for desentralisert deltakelse via Teams eller annen læringsplattform, der dette er foretrukket.

Kursplanen for 2025 er under utvikling og det kan bli tilbud om flere/andre typer kurs. Oppdaterte versjoner av kursplanen vil annonseres fortløpende på KFA sine intra-og internettsider ved UNN HF.

Dersom det er behov for kurs som per i dag ikke står på KFAs kursplan, kom gjerne med forespørsel/forslag. Ta kontakt på e-post til
Klinisk.forskningsavdeling@unn.no

 

Last updated 2/5/2025