Program
Aktiv med artrose er et program basert på internasjonale retningslinjer for behandling av artrose i klinisk fysioterapipraksis. Disse retningslinjene vektlegger informasjon, trening og råd om vektreduksjon (hvis nødvendig).
Første dag av artroseprogrammet består av artroseskole. Her vil undervisning gi deg bedre innsikt i din artrosesykdom, behandlingen av denne og hva du selv kan gjøre for å bedre dine symptomer og plager. Det vil også bli utført noen fysiske tester, som skal re-testes etter 3 måneder. Dagen gjennomføres i fysioterapiseksjonen ved UNN Tromsø, Breivika.
Deretter starter du på et 6-ukers langt treningsprogram med trening to ganger i uka på dagtid. Treningen gjennomføres i gruppe i fysioterapiseksjonen ved UNN Tromsø, Breivika med fysioterapeut som instruktør.
Dersom du ikke bor i Tromsø og du har for lang reisevei til å delta på gruppetreningen, er det mulig å kun delta på første dag med undervisning. Her vil vi også gjennomgå noen treningsøvelser som anbefales ved artrose i hofte eller kne. Vi anbefaler videre at du tar kontakt med lokal fysioterapeut for å få veiledning i treningsøvelser ved artrose.
Før oppstart må du avgi elektronisk samtykke, og svare på spørreskjemaer som blir sendt ut før oppstart, samt etter 3, 12 og 24 måneder.
Fysioterapeutene som leder dette programmet har gjennomgått et eget utdanningsprogram i AktivA som gir de økt kompetanse for behandling av artrose.
For mer informasjon om om utdanningsprogrammet Aktiva